52. Rallye Šumava Klatovy & 26. Historic Vltava Rallye 2017

Téměř pětiměsíční čekání na další závody bylo od Pražského rallysprintu zatraceně dlouhé. TrueCam Mistrovství České republiky v rally pokračovalo předposlední dubnový víkend v okolí Klatov již 52. ročníkem Rallye Šumava. Již několik let se současně jede i součást evropského šampionátu Historic Vltava Rallye. Při dlouhé zimní přestávce došlo i k zásadní výměně fototechniky, takže jsem se hodně těšil, až nové hračky vyzkouším přímo v akci.

V pátek jsem měl na své téměř domácí soutěži na výběr z legendárního Čínovského okruhu nebo polookruhové zkoušky u Petrovic. Vybral jsem tu druhou variantu, už kvůli divácky i fotograficky vděčné šotolinové části u Němčic. Tento úsek se jel na podzim 2015 při jednodenní Rally Klatovy, náhradu za zrušenou Rally Příbram. Původně jsem chtěl zůstat u výjezdu ze šotoliny, ale prostor na vnitřku byl kvůli osetému poli divákům zapovězen. Vypravil jsem se tedy k příjezdu od Petrovic a většinu odpoledne strávil na zídce místního hřbitova pár metrů od projíždějících aut. A celkově bylo celé divácké místo rozumně vypáskované, bezpečně, ale ne zbytečně daleko od trati. Palec nahoru!

V poli historiků předváděly nejefektnější průjezdy převážně severské posádky Escortů MKI a různých variant Oplů. Zadní náhon je zadní náhon. Větší nasazení ale bylo v tomto místě vidět ve startovním poli českého mistrovství. Po krátké pauze už následovalo hlavní pole, nádherný sport předváděla samozřejmě kompletní špička v čele s Kopeckým, Pechem a Černým, sekundoval jim Dohnal, Vlček, moc pěkně (a překvapivě klidně) jel Szeja. Statečně na šotolinu posílal již starší Fabii S2000 Tarabus, krásné smyky předváděl i Karel Trojan. Nejdivočejší průjezdy měl na svědomí samozřejmě Václav Kopáček a posádky několika produkční Lancerů. Smečka výkonných Porsche taky potěšila. Trochu zklamáním ale bylo obsazení tříd vozů s pohonem přední nápravy, snad kromě tradičně kvalitně obsazené třídy 6.

Sobotu jsem bohužel vynechal. Ne, nejsem z cukru, už jsem takové počasí zažil na rally xkrát, ale ten zápal plic, který mě trápil skoro měsíc, ještě nebylo radno pokoušet. Aneb srdcařství, ale jenom vocamcaď pocamcaď. Tak snad na Krumlově už to bude lepší… Polookruhová zkouška znamenala dvojnásobný počet průjezdů, takže i dvojnásobný počet fotek. Takže kromě sledování výsledků a online přenosů, jsem se během soboty hlavně prokousával obrazovým materiálem z pátečního odpoledne, který můžete vidět pod článkem.