48. Rallye Šumava Klatovy 2013 & 22. Historic Vltava Rallye 2013

Byla deštivá a studená sobota 20. dubna 2013. Vyzbrojen několika vrstvami oblečení, deštníkem a Nikonem D40 se základním sklem 18-55mm jsem s bráchou vyrazil směr Šumava. Tohle bylo focení, které o tři a půl roku později vedlo k založení Downshift.cz.

Ono to vlastně začalo už o rok dříve, kdy jsem z tehdy ještě půjčeným foťákem lovil záběry ze zídky ve Strašíně. Byl to ten stejný kus japonské výroby, akorát koncem startovního pole historiků vypovědělo službu sklápění zrcátka, což je u zrcadlovky celkem zásadní problém. Později následoval odkup a oprava za více než rozumnou cenu a další více než 3 roky spolehlivého focení soutěží (a nejen jich) včetně WRC v Německu nebo Rally Legend v San Marinu.

Ale zpátky na Šumavu. Ze Strašína jsme tehdy vyrazili po směru RZ (Lazny – Strašice) za Nahořánky do široké serpentiny u lesa. Stejné místo jsem mimochodem navštívil i o pět let později, kdy se stejný úsek jel v opačném směru a za diametrálně lepšího počasí. Možnost stát blízko soutěžním speciálům jsem kvůli krátkému sklu dost ocenil, současné držení deštníku komfortu ovšem nepřidávalo. Ale o to větší radost z výsledku nakonec byla. Kromě zmiňovaného počasí si vybavuju pohled na zamlženou krajinu směrem k Sušici, Kalistu s „Legem“ se stávkujícím turbem, který i tak dokázal vyhrávat rychlostky a široké průjezdy aut všech koncepcí a kategorií.

Na druhý průjezd jsme se přesunuli o pár set metrů níže na přehledný úsek s několika rychlými zatáčkami. Množství vytahaného bláta začínalo připomínat spíše závody ve velšských lesích, déšť tomu stále zdatně sekundoval. Ale bylo to skvělý. Tehdejší atmosféru přiblíží pár obrázků v galerii pod článkem.